Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Sve više Evropljana upada u mrežu bankarskih manipulacija
Hronika

Glas Rusije: Sve više Evropljana upada u mrežu bankarskih manipulacija

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. januar 2011.

Kreditno izgnanstvo za Evropljane

Sve više Evropljana upada u mreže bankarskih lovaca na ljudske duše. Prema podacima Evropske Centralne banke i MMF, množi se broj klijenata u Istočnoj i Centralnoj Evropi, koji nisu u stanju da isplaćuju svoje dugove. U Rumuniji, Srbiji, Litvaniji i Letoniji nevraćeni zajmovi čine danas jednu petinu ukupnog kreditnog portfelja lokalnih banaka. Ali to je tek početak, zloslutno prorokuje predsednik Istočnoevropske banke Tomas Mirov. Temu razmatra analitičar Sergej Guk.

U mnogim drugim zemljama Evropske unije situacija takođe nije dobra. U Irskoj broj neplatiša je premašio 10%, u Grčkoj je dostigao 9. Mađarska, Poljska, Slovačka, Španija – svuda mračna jednoličnost. Ko je kriv: ljudi koji ne mogu da proračunaju svoje mogućnosti, ili bankarske umilne sirene, koje primamljuju klijente, neupućene u finansijske tančine? I jedni i drugi. Nemački Velt na primeru Mađarske pokazuje kako se to dešava. Ljudki koji uzimaju hipoteke za kupovinu stanova nikako ne mogu da znaju da će za nekoliko meseci njihova firma bankrotirati. Do juna 2010. broj platežno nesposobnih korisnika kredita premašio je sto hiljada, iza svakog nevraćenog kredita su sudbine još tri do četiri čoveka.

Sa svoje strane saradnici banaka igraju ulogu sajamskih primamljivača. Obično mame povoljnim kreditima u stabilnim švajcarskim francima. Pri tome zaboravljaju da pomenu da će se isplate vršiti u preračunu na forinte, koje imaju stabilnu tendenciju pada. Do kraja 2010. mađarska valuta je „smršala“ za 37%. Banke su iskoristile devalvaciju da obese na klijente danak od 60-70% uvećanja kreditnih stopa. Ovde se i krije odgonetka zašto banke nude novac praktično svakom ko želi.

Po statistici Evropske Centralne banke, za filijale velikih finansijskih institucija koje operišu u Istočnoj, Jugoistočnoj i Centralnoj Evropi, nekakvih 5-8% nevraćenih kredita u ukupnom obimu su mrvica za slona, jer oni zarađuju više nego dovoljno na disciplinovanim klijentima. Na kraju, posle svih gubitaka i poreza, čista dobit banaka iznosi u proseku oko 20%.

Aktualni premijer Mađarske Viktor Orban u toku predizborne kampanje obećao je javnosti da će smanjiti apetite finansijskih ajkula. I održao je reč, uvodeći specijalni bankarski porez. Samo što postradalim bankarskim klijentima od toga nije lakše jer izdvojena sredstva odlaze na krpljenje rupa u državnom budžetu.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner